Vizualizacija geoprostornih

podataka

 

Početak razvoja oblasti vizalizacije geoprostornih podataka se vezuje za karte. Karte su korišćene za vizualizaciju prostornih podataka, odnosno podataka koji se odnose na lokaciju ili atribute objekata ili fenomena koji se nalaze na Zemlji. Karte pomažu korisnicima da bolje razumeju prostorne odnose. Sa karata se mogu prikupiti informacije o rastojanjima, pravcima, površinama, mogu se otkriti određeni šabloni a takođe se mogu kvantifikovati i razumeti međusobni odnosi između prostornih objekata.

Razvojem informacionih tehnologija, geoinformacionih sistema i prostornih baza podataka, vizualizacija geoprostornih podataka prešla je sa statičkih 2D karata na dinamičke 2D, 2.5D a u novije vreme i 3D karte koje pružaju ogromnu količinu podataka i funkcionalnosti. 

Najnoviji napredak u tehnologiji iz oblasti vizualizacije svakako je tehnologija virtualne i proširive realnosti, kroz koje je moguće doživeti prostorne podatke na sasvim drugačiji način. Prikaz gradskih modela, unutrašnjosti objekata, objekata kulturnog nasleđa samo su neke od savremenih primena ovih tehnologija. 

Vizuelizacija geopodataka

Digitalni model terena za područje Petrovaradinske tvrđave izrađen na osnovu podataka dobijenih laserskim skeniranjem iz vazduha. Iz ovakvog modela mogu se dobiti informacije o visinama, podužni i poprečni profili terena i mnoge druge informacije.

Vizuelizacija geopodataka

Na osnovu istih izvornih podataka (LiDAR), izrađeni su i 3D modeli podgrađa tvrđave. Model može biti prikazan na različite načine, od vektorskog do potpuno fotorealističnog modela.

Vizuelizacija geopodataka

3D prikaz podataka dobijenih LiDAR skeniranjem moguć je i kroz Web Viewer oblaka tačaka Potree. Ova aplikacija nudi razne funkcionalnosti poput merenja dužina, površina, zapremina, optimizaciju prikaza podataka i mnoge druge funkcionalnosti.

Vizuelizacija geopodataka

3D model grada izrađen prema CityGML standardu prikazan je kroz Web aplikaciju Web Map Client. Pored geometrijskih podataka odnosno modela objekata, moguće je prikazati i sve povezane atribute poput visine objekata, naziva, adrese, tipa objekta…

Vizuelizacija geopodataka

WebVR tehnologija omogućava prikaz 3D modela u okruženju virtuelne realnosti. Kroz ovaj okvir publikovani su modeli dela unutrašnjosti Fakulteta Tehničkih Nauka kao i model dela Petrovaradinske tvrđave. Oba modela dostupna su za pregled u delu sajta “Projekti”.

Fotorealističan model objekta Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, publikovan u glTF formatu kroz WebVR okruženje A-Frame.