Daljinska detekcija i računarska obrada slike

Daljinska detekcija (teledetekcija, daljinsko istraživanje) je metoda prikupljanja informacija o nekom objektu ili fenomenu, u većem ili manjem opsegu, pomoću uređaja za snimanje ili istraživanje u realnom vremenu koji je bežičan ili nije u fizičkom ili bliskom kontaktu sa objektom (tj. pomoću terestričkih uređaja, aviona, helikoptera, svemirske letelice, satelita ili broda).

Daljinska detekcija i obrada slike

Objekti daljinske detekcije su svi elementi Zemljine površine i atmosfere u vidnom polju senzora. Cilj daljinske detekcije je brzo i ekonomično dobijanje preciznih informacija o relativno velikim područjima. Daljinska detekcija omogućuje prikupljanje podataka na opasnim ili nepristupačnim područjima. Takva mesta mogu biti područja zahvaćena požarima, uraganima, poplavama… Analiziranjem serije snimaka moguće je pratiti i registrovati: dnevne, sezonske i godišnje promene neke pojave.

Daljinska detekcija, takođe, zamenjuje skupo i sporo prikupljanje podataka na zemlji, a da tim procesom ne utiče na prirodu i postojanje posmatranih objekata ili područja. Takođe se koristi i prilikom prostornog planiranja raznih regionalnih objekata poput: putnih pravaca, železničkih pruga, dalekovoda, gasovoda…

Daljinska detekcija i obrada slike

Obrada daljinski detektovanih snimaka omogućava identifikaciju tipa površinskog sloja, promena koje su nastale usled različitih vremenskih nepogoda kao što su poplave, klizišta, požari… Daljinska detekcija je takođe korisna za proučavanje tipova vegetacije, na osnovu nje se može utvrditi stanje vegetacije, da li je zdrava, pogođena nekom bolešću ili zagađenjem. Primena ove detekcije je interesantna zbog mogućnosti proučavanja urbanih područja, gde se određuje da li zemljište spada u stambeno, poljoprivredno ili industrijsko područje, koje se samim tim može upotrebiti kao vrsta podataka za planiranje urbanizma.

Daljinska detekcija i obrada slike
Daljinska detekcija i obrada slike

Podaci sa kojima raspolažemo i koje koristimo u procesu nastave i projektima iz privrede obuhvataju više od 30 satelitskih i vazdušnih platformi, a neke od njih su: Landsat 1-8, Sentinel 1-2, EO-1, IRS, RapidEye, Ikonos, QuickBird, Terrasar, WorldView1-4, GeoEye, Spot1-5, RadarSat, Aster, ALI,…

Daljinska detekcija i obrada slike