Održan Trans-Atlantic Training Novi Sad 2019
Trans-Atlantic Training inicijativa podrazumeva trening aktivnosti za studente i mlade istraživače u oblasti osmatranja Zemlje, sa akcentom na daljinsku detekciju promene zemljišnog pokrivača i dinamiku ekosistema. Cilj TAT-a je razmena i diskusija naprednih metoda istraživanja i tehnologija iz svemira kroz seriju skupova naučnika i studenata iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država.
Tema ovogodišnje TAT radionice bila je „Radarska i optička daljinska detekcija u poljoprivredi i nadgledanju životne sredine“. Predavanja i radionice bile su fokusirane na primenu u poljoprivredi i proceni ekosistema (ugrožavanje šumskih područja, promene na poljoprivrednom zemljištu itd.) koristeći različite vrste senzora.
Trans-Atlantic Training radionica održana je na Fakultetu tehničkih nauka u periodu od 20-24.06.2019. godine, a jedan od koorganizatora bila je i Laboratorija za Geoinformatiku. Učesnici iz različitih zemalja Evrope (Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Češka Republika, Italija, Malta, Ukrajina, Nemačka, Mađarska, Holandija) imali su priliku da tokom 4 dana trajanja radionice čuju predavanja vrhunskih stručnjaka iz oblasti daljinske detekcije ali i da učestvuju u praktičnim vežbama i primene stečeno znanje na konkretnim zadacima.
Predavači ovogodišnjeg TAT treninga su bili:
- dr Garik Gutman, Program Manager for Land-Cover/Land-Use Change (LCLUC) Program and Landsat activity in NASA
- dr Přemysl Štych Univerzitet Karlova,
- dr Pierre-Louis Frison, l’Université Paris Est Marne la Vallée (UPEM) i Research Unit in Geo-Information Science of the French Mapping Agency
- dr Gregory Taff, Director Of Research And Data Integrity (WRI)
- dr Mihai Daniel Nita, Faculty of Silviculture and Forest Engineering, Universitatea Transilvania Brasov.
- dr Petya Campbell, Joint Center for Earth Systems Technology (JCET) , University of Maryland Baltimore County (UMBC)
- dr Mutlu Ozdogan, Associate Professor of Forest Ecology & Environmental Studies, University of Wisconsin-Madison
- Martin Sudmanns, PhD Researcher at the Department of Geoinformatics – Z_GIS, University of Salzburg
Učesnike je prvog dana pozdravio profesor dr Přemysl Štych sa Charles univerziteta u Pragu, koji je ukratko predstavio istoriju TAT-a i ciljeve same radionice. Nakon toga je predstavnik Evropske Svemirske Agencije (ESA), dr Francesco Sarti, predstavio misije ESA-e, uz akcenat na radarske misije. Više detalja o ovoj tehnologiji učesnici su saznali kroz predavanje dr Pierre-Louis Frisona sa pariškog univerziteta. Dr Frison je za kraj prvog dana sproveo i praktičnu radionicu gde je primenio teoriju u praksi. Drugi dan radionice bio je posvećen optičkim senzorima i tehnologijama koje se primenjuju u toj oblasti. Koncepte vremenskih serija i data cube objasnio je Martin Sudmanns sa univerziteta u Salzburgu, član Z-GIS centra za kompetenciju u oblasti geoinformatike. Trećeg dana održana je radionica na temu analize podataka daljinske detekcije kroz Sentinel Hub aplikaciju. Ovu radionicu vodio je profesor dr Přemysl Štych. Nakon radionice učesnici su imali organizovan obilazak Fruške Gore i Novog Sada, a dan se završio večerom u Gradskoj pivnici. Poslednjeg dana održana su predavanja dr Garika Gutmana na temu „Multi-senzorski pristup nadgledanju dinamike ekosistema“. Garik Gutman je menadžer programa Nacionalne Aeronautičke i Svemirske Administracije (NASA) koji se bavi analizom zemljišnog pokrivača. Zatim je dr Petya Campbell sa Univerziteta Merilend održala predavanje na temu „Nadgledanje dinamike vegetacije bazirano na različitim optičkim podacima: multispektralni snimci i snimci visoke spektralne rezolucije“. Nakon ovog predavanja nastupio je dr Gregory Taff iz Svetskog Instituta Resursa (World Resources Institute) sa predavanjem o kombinovanju socijalnih i podataka dobijenih daljinskom detekcijom. Aktivni deo treninga zatvroili su dr Mihai Daniel Nita sa univerziteta u Brašovu sa predavanjem o metodama klasifikacije sa naglaskom na Random Forest klasifikator, i dr Mutlu Ozdogan sa Univerziteta u Viskonsinu sa predavanjem na temu „Vremenske serije u Google Earth Engine-u“.
Organizatori radionice su na kraju svim učesnicima podelili sertifikate o učešću, a učesnici su međusobno razmenili kontakte u cilju buduće saradnje.
Više detalja o TAT-u možete pogledati na sledećem linku . Fotografije sa treninga pogledajte u nastavku: