Erasmus+ kombinovani intenzivni program (blended Intensive Programmes – BIP) mobilnosti za studente i nastavno osoblje
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu i Laboratorija za Geoinformatiku imali su čast da ugoste grupu studenata i nastavnog osoblja iz Rumunije kao deo programa mobilnosti Erasmus+. Ovaj program podrazumeva kratkoročnu fizičku mobilnost u kombinaciji sa obaveznom virtualnom komponentom, sa ciljem olakšavanja zajedničkog učenja, nastave i obuke za studente i nastavno osoblje.
Program mobilnosti poljoprivrednog fakulteta iz Temišvara u posetu Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu organizovala Laboratorija za Geoinformatiku, a program je obuhvatio kombinaciju fizičke i virtualne komponente učenja, sa ciljem da se maksimalno iskoriste mogućnosti transfera znanja. Od 13. do 17. maja 2024. godine, studenti i osoblje sa poljoprivrednog fakulteta u Temišvaru, zajedno sa svojim supervizorima, učestvovali su u kombinovanim obrazovnim sesijama koje je osmislio profesor dr Aleksandar Ristić, sa kolegama.
Program je započeo srdačnim dočekom i uvodnom prezentacijom koja je istakla mogućnosti dostupne na Fakultetu tehničkih nauka, posebno u okviru Laboratorije za Geoinformatiku i studijskog programa Geodezije i geoinformatike
Naredne sesije detaljnije su prikazale i otvorile diskusiju na teme: katastar komunalnih uređaja, analiza strukture zemljišta korišćenjem Georadara (GPR – ground penetrating radar), i primena veštačke inteligencije (AI) u obradi podataka. Predavanja su zainteresovala učesnike, te je izlaganja pratila aktivna diskusija, pokazujući deljeni interes i ekspertizu među učesnicima.
Imali smo zadovoljstvo da predstavimo katastarski informacioni sistem, modele podataka, AI u GIS-u. Svedočili smo razmeni znanja i velikom interesovanju za oblast ekspertize koju smo predstavili. U program je uključen i obilazak zgrade Naučno-tehnološkog parka i njegovih sadržaja.
Kako program napreduje, u narednim danima učesnici će imati priliku da istraže dodatne teme kao što su akvizicija podataka, lasersko skeniranje, daljinska detekcija i njihova praktična primena u poljoprivredi. Ove sesije imaju za cilj dalje obogaćivanje razumevanja učesnika geoinformatici i praktičnoj primeni u praksi.
Program mobilnosti Erasmus+ pruža neprocenjivu platformu za učenje, saradnju i umrežavanje. Izražavamo iskrenu zahvalnost svim učesnicima na njihovom aktivnom učešću i radujemo se nastavku saradnje kroz virtualnu komponentu programa i buduće inicijative.